فیلم لاتاری را چند ماه پیش دیدم و برایم جالب بود که شبکه افق، در ایام نوروز این فیلم را پخش کرد چون هر چه فکر می‌کنم، با معیارهای این شبکه جور درنمی‌آید.

به نظرم، یکی از مهمترین نقاط ضعف این فیلم، عدم توانایی نویسنده برای تفکیک غیرت ایرانی و عقاید تکفیری‌ها بود. مثلاً آن صحنه آخر فیلم که دوربین مداربسته، تصویر موسی را نشان می‌دهد که بالای سر جنازه آن مردک هوسباز ایستاده، برای من یادآور حمله داعش به مجلس ایران در خرداد سال 96 بود تا غیرت ایرانی!

نکته دیگر، آدم‌کشی مسئول جمهوری اسلامی در فراسوی مرزهای ایران بود که تقریباً این فیلم را به فیلمی ضدنظام جمهوری اسلامی تبدیل می‌کند! در پایان فیلم، شخصیت مرتضی (که یکی از مسئولین نظام است) بنا به مصلحت، فردی را در منزلش به قتل می‌رساند. فکر می‌کنم برای کسی که تاریخ 40 ساله اخیر را مطالعه کرده باشد، در وهله اول، این موضوع یادآور قتل‌های زنجیره‌ای دهه هفتاد و تایید برخی تحلیلها و حرفهای مربوط به آن جریان باشد.

به نظرم اینها موضوعاتی‌ست که اصلاً نمی‌توان نادیده گرفت و براحتی از آنها گذشت اما برایم جالب است که کمتر کسی به آنها توجه کرده و در نقدها هم کمتر به آن اشاره شده است.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها